Evci̇l Hayvanla Seyahat İpuçları
: /
5 Ağustos 2023, Cumartesi
Evcil hayvanla seyahat ipuçları
Evcil hayvan ile seyahat etmek ve onunla yeni rotalar mı keşfetmek istiyorsunuz? Bunu yapmak kulağa zor gibi gelebilir ama aslında hiç de öyle değil! Çünkü evcil hayvan ile uçak yolculuğunuzu güvenli ve konforlu bir şekilde tamamlamanız için gerekli birçok düzenlemeyi yapıp sizi bilgilendiriyoruz. Şimdi evcil hayvan ile seyahat etmenin tüm detaylarını sizinle paylaşacağız.
Evcil hayvanla seyahat ipuçları

Evcil hayvan ile uçak yolculuğu hakkında

Evcil hayvan ile uçak yolculuğu yapabilmek için bilmeniz gereken belli başlı konular var. Bu konuları bildiğinizde evcil hayvanınızla beraber sorunsuz ve konforlu bir şekilde uçabilir; keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz. Şimdi adım adım bilmeniz gereken konulara göz atalım. 

Evcil hayvanla uçak seyahati öncesi rezervasyon ve uçağa kabulü

Evcil hayvan ile seyahat etmeden önce yapılması gereken ilk şey rezervasyon. Uçuş saatinizden en geç altı saat öncesine kadar rezervasyonunuzun onaylanması gerek. Rezervasyon işlemi onaylandıktan ve taşıma ücretini ödedikten sonra evcil hayvanınızı taşıyacağınız bölüme göre uygun prosedürleri yerine getirebilirsiniz. 


Evcil hayvanınızın kabin içinde seyahati 

Evcil hayvanınızla kabin bölümünde seyahat edebilmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerek: 

 • Evcil hayvanınızın kafesiyle beraber toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemeli. 
 • Kafes ebatları 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk ölçülerini aşmamalı. 
 • Bu kafesler/çantalar sert yüzeyli ya da özel olarak üretilmiş yumuşak yüzeyli yapıda olmalı. 
 • Kafeslerin/çantaların en az üç tarafında 2,5 cm çapında havalandırma delikleri bulunmalı.

Evcil hayvanla uçak seyahati esnasında bu kafes veya özel üretim çantaların uçuş sırasında öndeki koltuğun altında, kapak ya da fermuarlarının ise kapalı olması gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca, yanınızda minik dostunuzun sadece kuru mamasını, kapalı ve sızdırmayan bir kapta taşıyabilirsiniz. 


Evcil hayvanınızın uçağın kargo bölümünde seyahati

Evcil hayvanınızın kafes boyutları yukarıda bahsettiğimiz ölçülere uymuyorsa minik dostunuzu uçağın kargo kısmında taşıyabiliyoruz. Evcil hayvan ile uçak yolculuğu yaparken minik dostunuzu kargo bölümünde taşıyabilmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlar: 

 • Kargo kısmında taşınacak evcil hayvanların kafes boyutlarının; 75 cm yükseklik, 75 cm genişlik ve 125 cm uzunluk boyutlarını aşmaması gerekiyor. 
 • Bu kafesler sert yüzeyli olmalı. Yumuşak yüzeyli kafesler kargo bölümüne kabul edilmiyor. 
 • Kafeslerin, minik dostunuzun ayakta durabileceği, kendi etrafında dönebileceği, yatabileceği ve hava alabileceği formda olması gerek. Ayrıca kafes su sızdırmamalı ve lateral kilit sistemine sahip olmalı. 
 • 4 saat ve üzeri bekleme süreniz varsa ya da uçuşunuz 8 saat ve üzerindeyse minik dostunuzun beslenme başta olmak üzere diğer özel ihtiyaçları için kafesine mama, otomatik suluk ve kimlik kartını koymanız gerek.

Evcil hayvanların kargo bölümünde taşınmasına son aşamada pilotlar karar veriyor. Bu nedenle pilotlar havalandırma koşullarının uygun olmadığını belirttiği takdirde evcil hayvanınız kargo bölümünde taşıyamıyoruz. 


Uçağa kabul edilmeyen evcil hayvanlar hangileri?

 

Evcil hayvanla uçak seyahati yapmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu da uçağa kabul edilmeyen evcil hayvanlar. Uluslararası havacılık kuralları gereği maalesef bazı dostlarımızı uçuşlarımıza kabul edemiyoruz. Bazı türleri şöyle sıralayabiliriz: 

 • Amerikan Pitbull Terrier
 • Amerikan Staffordshire Terrier
 • Pitbull Terrier
 • Japanese Tosa
 • Dogo Argentino 
 • Fila Brasileiro
 • American Bully

Turkish Airlines Lounge’lara evcil hayvanların kabulü

Evcil hayvan ile uçak yolculuğu yapmadan önce, özel yolcu salonlarımızda vakit geçirip ayrıcalıkları hizmetlerden yararlanmak isteyenler için kabin içi taşıma kuralları geçerlidir. Sizin yanınızdan ayrılmamak kaydıyla sevimli dostunuzu özel yolcu salonuna getirebilirsiniz. Özel yolcu salonlarında, evcil hayvanınızın kafesinde veya taşıma çantasında bulunması gerekir. Görme/işitme engelli yolcularımızla beraber ya da yolcularımıza psikolojik destek amacıyla seyahat eden evcil hayvanlar ise ağızlıklarıyla özel yolcu salonunda bulunabilir. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın