İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklar İçi̇n Tavsi̇yeler
: /
5 Ağustos 2023, Cumartesi
İlk defa uçak yolculuğu yapacaklar için tavsiyeler
Her ilkin ayrı bir heyecanı ve bize hediye ettiği bir sürü anısı var. İlk kez yapılan uçak yolculuğunun da öyle elbette. Ancak bulutların üstünde olmanın o eşsiz hissini ilk defa tadacaksanız bu sürece hâkim olmanız oldukça önemli. Tabii uçuş sürecini gözünüzde büyütmenize ve tedirgin olmanıza hiç gerek yok. Çünkü sizin için hazırladığımız detayları plan ve önerilerle eşsiz bir uçuş deneyimi yaşayacağınıza eminiz. İlk defa uçağa binmek ve dahası için okumaya devam edin!
İlk defa uçak yolculuğu yapacaklar için tavsiyeler

Uçuş öncesinde işlerinizi kolaylaştırıp sizi rahatlatacak detayları şimdi paylaşacağız. İlk defa uçak yolculuğu yapacakların bilmesi gerekenler yazımızın devamında sizi bekliyor!

Uçak bileti nasıl alınır?

Uçağa ilk defa binecekler için önerilerimize ilk adımdan yani uçak bileti satın alma meselesinden başlayalım. Genellikle en uygun fiyatlı uçak biletinin nasıl alınacağı yolcular tarafından merak edilir. Uçak biletini uygun fiyatlı olarak satın almak için tabi ki bizlere ulaşabilirsiniz ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki en uygun fiyatlı uçak biletlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kampanya dönemlerini takip etmek ve acil bir seyahat değilse uçak biletini önceden satın almak da daha hesaplı bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. 

Kendiniz için en uygun bileti seçtikten sonra ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak koltuk seçimi, ekstra bagaj hakkı gibi ek hizmetlerle ilgili seçimlerinizi de yapmanızı öneririz. 

Bavul nasıl hazırlanır?

 

İlk defa uçağa binecekler için uçuşlardaki temel ayrımı anlatmamızda fayda var: Kabin bagajı ve kayıtlı bagaj. Kabin bagajı adı üstünde yolcuların olduğu kısma alınan bagaj anlamına geliyor. Kayıtlı bagaj ise uçağın kargo bölümüne teslim edilen eşyalara deniyor. Her iki bagaj türünde de yolcunun uçuşta taşıyabileceği maksimum bir sınır var. Bu sınır ekstra bagaj hakkı satın alındığında genişletilebiliyor. 

Check-in yapmak için en uygun zaman hangisi?

İlk defa uçağa binecekler için check-in süreçleri hakkında da tavsiyelerimiz var. Öncelikle Türk Hava Yolları uçuşlarında check-in işlemlerinizi; havalimanlarındaki kontuarlarımızdan, internet sitemiz ya da mobil uygulamamız üzerinden rahatlıkla yapabileceğinizi hatırlatalım. Havalimanında sıra beklememek adına bu süreci online halletmeniz daha mantıklı. 

Havalimanında check-in yapacaksanız tedbirli olmak adına uçuşunuzdan en az 3 saat önce orada olmanız gerek. Online check-in işlemleri ise uçuş saatinizden 24 saat önce başlıyor ve uçuşa 90 dakika kala sona eriyor. Bu zaman aralıklarını hesap ederek check-in yapabilirsiniz. 

Uçak yolculuğunda nasıl kıyafetler tercih edilir?

Bilinmesi gereken diğer detaylardan biri de kıyafet seçimi. Elbette çıktığınız tüm seyahatlerde yolculuk boyunca konforlu hissettirecek giysileri tercih etmekte fayda var. Aslında uçak yolculuğunda fark yaratan durum uçuştan önce havalimanında geçmeniz gereken x-ray cihazları! Bu cihazlarda sorun yaşamamak için üstünüzde metal eşyalar bulundurmamaya özen gösterin. Aksi halde bu eşyaları çıkarmak size zaman kaybettirebilir. Ayrıca topuklu ayakkabı ya da botları da x-ray cihazlarından geçerken çıkarmanız gerekiyor. Dolayısıyla uçuş için spor ayakkabı tercih etmek daha iyi bir seçenek olacaktır.

Uçuş saatine kadar neler yapılabilir?

Havalimanına zamanında ulaştınız, güvenlik kontrollerinden geçtiniz, check-in işleminiz de tamam. “Uçuşa daha var, ne yapacağız?” dediğinizi duyar gibiyiz. Uçuş saatinizi beklerken havalimanında bulunan mağazaları gezebileceğiniz gibi kafe ve restoranlarda da zaman geçirebilirsiniz. Bu noktada Turkish Airlines Lounge’lar da hem dinlenmek hem de nefis lezzetler denemek için iyi bir seçenek. Yurt içi ya da yurt dışı uçuşlarınız öncesinde özel dinlenme salonlarımızın konforu ve sunduğumuz ayrıcalıklı hizmetlerle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 

Bunların yanında havalimanında ve dinlenme salonlarımızda yer alan bilgi ekranlarından uçuşunuzu takip etmenizi öneririz. Çünkü bazen biniş kartınızda yer alan uçağın kapı bilgisi değişebiliyor. Alışveriş yaparken ya da dinlenirken bir gözünüz ekranlarda olsun!


Uçuş esnasında yapılması gerekenler

 

Şimdi sıra uçağa ilk defa binecekler için en heyecanlı kısma geldi! Koltuğunuzu buldunuz, eşyalarınızı üst rafa güzelce yerleştirdiniz ve yerinize oturdunuz. Kemerinizi de taktıktan sonra uçmak için artık hazırsınız. Bu aşamada cep telefonunuzu kapatmayı ya da uçak moduna almayı unutmayın. Kaldı ki siz unutsanız bile uçağın içinde yapılan anonslarla bu durum hatırlatılacaktır. 

Ayrıca uçuş esnasında sıkılmadan daha iyi vakit geçirmeniz için zengin içeriklerle oluşturulan uçak içi eğlence arşivimiz, eminiz ki ilk uçuş deneyiminize renk katacak. Uçan şeflerimiz tarafından hazırlanan ödüllü uçak içi ikramlarla da konforlu olduğu kadar leziz bir uçuş gerçekleştireceksiniz. 

İlk defa uçağa binmek yepyeni deneyimler demek! Bu deneyimleri keşfetmek ve uçakta daha konforlu bir şekilde seyahat etmek için Fly Good Feel Good sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sayfada dehidrasyon (sıvı kaybı), alerji, basınç kaynaklı kulak burun tıkanıklıkları, jet lag, uçuş korkusu ve uçuş sırasında yapacağınız egzersizlere kadar pek çok bilgiyi bir arada bulmanız mümkün!


Uçuş sonrasında yapılması gerekenler

 

İlk uçuş deneyiminizi gerçekleştirdiniz ve uçak iniş yaptı! Artık uçağı terk etme vakti. Bu aşamada ilk önerimiz uçaktan inmek için aceleci davranmamanız. Çünkü genelde uçak indiğinde herkes çıkmak için bir anda harekete geçiyor ve uçağın koridorunda yığılma oluyor. O yüzden biraz bekleyip kabin bagajını yanına alıp ortam sakinleşince oluşan sırayı takip etmek en mantıklısı. 

Uçuş öncesi, esnası ve sonrasıyla ilgili tüm süreçlere yer verdik. Umuyoruz, “İlk defa uçağa bineceğim, ne yapmalıyım?” sorusuna verdiğimiz cevap size yardımcı olmuştur. İlk uçuşunuzun konforlu ve keyifli olmasını diliyoruz. 

İyi seyahatler!

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın