Uçak Bi̇leti̇ Alımlarınızda Tc Ki̇mli̇k No Zorunluluğu
: /
5 Ağustos 2023, Cumartesi
Uçak Bileti Alımlarınızda TC Kimlik No Zorunluluğu
Uçak Bileti Alımlarınızda TC Kimlik No Zorunluluğu
Uçak Bileti Alımlarınızda TC Kimlik No Zorunluluğu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden gelen açıklama ile 30 Mayıs sonrası yapacağınız yurt içi ve yurt dışı uçak bileti alımlarınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ibrazı zorunlu hale getirildi. Duyuruyu twitter hesabından da belirten kurum, bu zorunlulukla kişilerin hem güvenliğini hem de yasal haklarını koruma altına almaktadır.

Tüm Türkiye’de hizmet veren havayolu firmaları ve online bilet satışı sağlayan firmalar da dahil olmak üzere bu kimlik numarası ibrazını uygulamak zorundalar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün düzenlediği bu uygulamanın kişisel bilgilerinizi kullanma, erişim sağlama ya da olası bir riski bulunmamaktadır. Yapacağınız bilet alımlarında sadece TÜRSAB ya da IATA sertifikası bulunmayan firmalardan almamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Genellikle hızlı ve rahat bir ulaşım olarak tercih edilen havayolu seyahatleri için alınan uçak bileti üzerinde TC kimlik numarası bulunmasının zorunlu hale getirilmesi, bazı karışıklıkların da önüne geçecek. Aynı isim ve soy isme sahip kişilerin sayısının oldukça fazla olması küçük problemler yaratabiliyordu. Bu uygulama sayesinde yolcuların farklı isim kullanarak seyahat etmeleri ve yaşanabilecek yasa dışı durumlarında önüne geçilmiş olunacak. Uygulamayla, 11 numaradan oluşan TC kimlik numarası her vatandaş için farklılık gösterdiği için isim benzerliği olsa da kişilerin ayırt edilmesini daha kolay bir hale geldiği kaydedildi.

Vatandaşlık numarasının daha önce otobüs biletlerinde bulunma zorunluluğu, uçakta da geçerli olacak. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar yolcular sadece isim ve soy isim belirterek şehirlerarası seyahatlerini gerçekleştirebilirken, yolcular bundan sonra TC kimlik numaralarını da belirtmek durumunda kalacak. 

Bu tarihten itibaren uçak bileti satışı yapan şirketler, yurt içi satışlarda TC Kimlik numarasını yazmadan biletleme işlemini tamamlayamayacaklar. Bu şekilde belge istismarı, vergi ve yasal yükümlülükler ile ilgili yaşanan aksamalar ve problemlerin de önüne geçileceği umut ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların bilet alımı yaparken ilgili seçeneği işaretleyerek bilet alım işlemlerine devam edebilecekler. Yabancı uyruklu vatandaşların getirilen bu uygulamada herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Düzenlenen bu uygulamada Yurt dışı havayolu firmaları için durum netlik kazanmış değil. 

Konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün çağrı merkezi ile irtibata geçebilirsiniz. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın